IET Faraday Challenge Days 2015-16

League table

Rank School name Points
1 Caedmon College, North Yorkshire (Team 6)    97
2 King’s School, Hampshire (Team 3)    96
3 Framingham Earl High School, Norfolk (Team 2)    96
4 The Becket School, Nottinghamshire (Team 1)    96
5 Furness Academy, Cumbria (Team 4)    96
6 The Nelson Thomlinson School, Cumbria (Team 6)    96
7 Stewards Academy, Essex (Team 1)    96
8 Willingdon Community School, East Sussex (Team 4)    95
8 Ysgol Bryngwyn School, Wales (Team 4)    95
8 Riddlesdown Collegiate, Surrey (Team 4)    95
8 St Bede’s Middle School, Worcestershire (Team 6)    95
9 Fallibroome Academy, Cheshire East (Team 3)    94
10 Ysgol Clywedog, Wrexham (Team 4)    93
10 Stowupland High School, Suffolk (Team 1)    93
10 Castle Donnington College, Derbyshire (Team 5)    93
10 Wallace Hall Academy, Dumfries & Galloway (Team 1)    93
10 Southend High School for Girls, Essex (Team5)    93
10 Honley High School, West Yorkshire (Team 3)    93
10 St Marylebone School, London (Team 2)    93
10 Parklands Academy, Lancashire (Team 6)    93
10 The Jack Petchey Academy, London (Team 3)    93
11 Lomond Academy, Argyll & Bute (Team 6)    92
12 Leesbrook School, Derbyshire (Team 2)    91
12 Bishop Thomas Grant School, London (Team 5)    91
12 Bourne Academy, Leceistershire (Team 2)    91
12 Brinsworth Academy, Yorkshire (Team 1)    91
12 The Green School, London (Team 1)    91
12 Weston Road Academy, Shropshire (Team 1)    91
12 Garforth Academy, West Yorkshire (Team 1)    91
12 Compass School, London (Team 2)    91
13 National C of E Academy, Nottinghamshire (Team 1)    90.5
14 Lacon Childe School, Shropshire (Team 5)    90
14 Enfield County School, London (Team 3)    90
14 Westley Middle School, Suffolk (Team 3)    90
14 St Julians School, Wales (Team 6)    90
14 Failsworth High School, Lancashire (Team 3)    90
14 Carshalton High School for Girls, Surrey (Team 2)    90
14 Arderley Edge School for Girls, Lancashire (Team 5)    90
14 Willowfield Humanities College, London (Team 1)    90
14 Campion School, Essex (Team 2)    90
15 Meole Brace School, Shropshire (Team 6)    89
15 Redden Court School, Essex (Team 6)    89
15 Rainey Endowed School, Londonderry (Team 5)    89
15 Meadowhead School, Yorkshire (Team 6)    89
15 Beal High School, Essex (Team 5)    89
15 Rickmansworth School, Herts (Team 3)    89
15 St Bonaventures School, London (Team 4)    89
16 Highgate School, London (Team 7)    88
16 Townley Grammar School, Kent (Team 6)    88
16 The Beacon School, Surrey (Team 5)    88
16 Park High School, Middlesex (Team 5)    88
16 Knox Academy, Scotland (Team 5)    88
16 Edward VI High School, Staffordshire (Team 6)    88
16 Maltings School, London (Team 3)    88
16 Barry Comprehensive School, South Wales (Team 4)    88
16 Westcliff High Schools for Boys, Essex (Team 4)    88
16 Grange Academy, Scotland (Team 3)    88
17 Selby High School, North Yorkshire (Team 4)    87
17 Hyland Secondary School, Scotland (Team 5)    87
17 Ysgol Dinas Bran, Denbighshire (Team 2)    87
17 Limavady Grammar School, Londonderry (Team 1)    87
17 Morecambe Community High School, Lancashire (Team 2)    87
17 The Holt School, Berkshire (Team 5)    87
18 St Richard Gwyn Catholic School (Team 4)    86
19 Ringwood School, Hampshire (Team 6)    85
19 Bristol Free School, Bristol (Team 2)    85
19 Saint Marks Catholic School, London (Team 2)    85
19 Kings Hill School, Gloucestershire (Team 3)    85
19 Fortismere School, London (Team 1)    85
19 Rutlish School, London (Team 5)    85
20 Weald of Kent School, Kent (Team 1)    84
20 Heolddu, South Wales (Team 3)    84
20 Walthamstow Girls School, London (Team5)    84
21 Woolmer School, Surrey (Team 6 )    83
21 Lismore Comprehensive School, Co.Armagh (Team 3)    83
21 Mosslands School, Merseyside (Team 4)    83
21 Ursuline Academy, Essex (Team 1)    83
21 Colton Hills Community School, West Midlands (Team 4)    83
22 Chobham Academy, London (Team 6)    82
22 Braes High School, Scotland (Team 4)    82
22 Langley Park for Boys, Kent (Team 2)    82
22 Coombeshead Academy, Devon (Team 2)    82
22 Frederick Bremer School, London (Team 2)    82
23 Sarah Bonnell School, London (Team 2)    81
23 Gillingham School, Dorset (Team 1)    81
23 Bodmin College, Cornwall (Team 2)    81
23 Clapton Girls Academy, London (Team 5)    81
24 Tiverton High School, Devon (Team 6)    80
24 Blatchington Mill School, East Sussex (Team 4)    80
25 Chase Hill, London (Team 6)    79
25 Wallingford School, Oxfordshire (Team 2)    79
25 Hugh Sexey C of E Middle School, Somerset (Team 1)    79
25 Bowland High School, Lancashire (Team 3)    79
25 Chosen Hill School, Gloucestershire (Team 3)    79
26 St Gabriels, Manchester (Team 4)    78
26 Isambard Community School, Wiltshire (Team 3)    78
26 Glan-y-Mor School, Wales (Team 4)    78
26 Glenrothes High School, Scotland (Team 2)    78
26 Sundorne School, Shropshire (Team 4)    78
27 Park House School, Berkshire (Team 4)    77
27 Upper Shirley High School, Hampshire (Team 4)    77
27 Cookstown High School, Co. Tyrone (Team 5)    77
27 Priory School, Hampshire (Team 4)    77
28 Garth Hill College, Berkshire (Team 2)    76
28 St Margaret’s School, London (Team 2)    76
28 The Ravensbourne School, London (Team 3)    76
28 Brannell School, Cornwall (Team 1)    76
29 Saint Benedicts School, Derbyshire (Team 5)    75
29 Rhyddings Business & Enterprise School, Lancashire (Team 6)    75
29 Calthorpe Park, Hampshire (Team 5)    75
29 Norton Knatchbull School, Kent (Team 5)    75
30 Oldfields Hall Middle School, Staffordshire (Team 2)    74
30 Mounts Bay Academy, Cornwall (Team 6)    74
31 Cowplain School, Hampshire (Team 5)    72
31 Hailsham Community College, East Sussex (Team 1)    72
32 St Patricks High School, Co. Armagh (Team 2)    71
33 Withernsea High School, East Yorkshire (Team 6)    70
34 St Lawrence College, Kent (Team 2)    67
35 Bishop Perowne School, Worcestershire (Team 5)    66

 

Updated 28 June 2016

Leave a Reply